Má Izrael právo na území Palestiny?


„Jistě. Proč by neměl? OSN souhlasila. Palestinci jsou teroristi.“ zaznívá z úst lidí, kterým tuto otázku položím. Rád bych v tomto článku reagoval na tyto odpovědi a uvedl tak několik důvodů, proč si myslím, že je existence Izraelského státu nesprávná a neoprávněná.

To, že OSN souhlasila se vznikem Izraele je nepopiratelný fakt a je to obecně známo. Co už ale obecně známo není, je, že Liga Arabských Států s tímto rozhodnutím nesouhlasila. Přesto stát Izrael vyhlásil nezávislost. Rád tuto situaci přirovnávám k roku 1938, kdy se rozhodlo o nás bez nás. Nacisté si nárokovali nemalý kus našeho území a přesto, že jsme jim ho nechtěli vydat, rozhodly jiné státy, že jim ho vydat musíme. A tak se i stalo. Tehdejší vláda jinou možnost neměla. Nechci tady nyní rozebírat, jestli jsme měli bojovat nebo neměli, jde mi o politickou stránku věci. Nelze si nevšimnou jisté podobnosti mezi odevzdáním našeho území a vytvoření státu Izrael. Troufám si říci, že jde v zásadě o naprosto stejnou situaci, kdy nebyla jiná možnost, než území vydat. Liga Arabských Států dala svůj nesouhlas najevo tím, že na nově vzniklý stát zaútočila. Upřímně, tohle nepovažuji za správné řešení. Válka nikdy není řešení. Nesouhlas šel projevit politicky a třeba by celá věc dopadla úplně jinak, než vítězstvím Izraele a získáním dalšího území.

Často také slyším, že Židé si svůj stát „zasloužili“ za ta zvěrstva, která na nich byla za druhé světové války spáchána. Žádný rozumně uvažující člověk toto nemůže popřít, co se dělo je neodpustitelné a trestuhodné. Nemyslím si ale, že to jakýmkoliv způsobem ospravedlňuje zabrání půdy někoho jiného. To stejné co Židům, se dělo Romům nebo například homosexuálům. Asi těžko si můžeme představit existenci států homosexuálů, ale v případě Romů to už tak těžké není, že? Přesto žádné vlastní území nezískali.

„Před tisíci lety tam Izrael byl“. Před nějakým časem jsme tu měli Velkomoravskou říši, a přesto se nezdá, že by nám ji kdokoliv hodlal navrátit. I když by jsme na to očividně podle mnohých lidí měli mít právo.

K tomu, že se Izrael vždy jen bránil, že na nikoho nikdy nezaútočil, což často slýchávám, bych měl také několik bodů. Tak třeba v roce 1954 (pokud se nepletu) se Izraelští vojáci převlékli za Egyptské a zaútočili na Americké cíle v Egyptě. Záměr je jasný. Co ale jasné není, že to bylo odhaleno a nikdo nebyl potrestán. V roce 1967 Izrael potopil neozbrojenou Americkou loď, přičemž zahynulo třicet lidí a další stovka byla zraněna. Útok byl sveden na Egypt. Záměr je opět jasný, ale opět není jasné, že Izrael nebyl potrestán i přesto, že se celá tato false-flag operace provalila. Ze současnosti můžeme vzpomenout například letecké útoky na cíle v Sýrii, které opět nebyly jakkoliv potrestány, přestože neměl Izrael nejmenší právo na jakoukoliv vojenskou akci proti Sýrii.

Tvrzení, že Palestinci jsou teroristi, jde potom slyšet jen od mentálně retardovaných jedinců naprosto neschopných racionálního myšlení. Tito omezení jedinci na základě teroristického hnutí, které v Palestině bohužel působí, označují všechny Palestince jako teroristy. Promiňte mi ony útoky, ale k takovým lidem je opravdu škoda mluvit. Nevím, jaký má smysl odsoudit na základě jednotlivce celou skupinu lidí. To nám snad chcete tvrdit, že všichni katoličtí kněží mají rádi malé chlapce? Nebuďte směšní a začněte přemýšlet.

Neubráním se ještě jednomu srovnání se Sýrií. A toto srovnání se bude týkat chemických zbraní. Přesto, že Izrael prokazatelně používal na Palestinské civilní oblasti chemické zbraně, nikdy mu nebylo pohroženo intervencí a nikdy nebyl donucen veškerý svůj chemické arzenál odevzdat. Když byly použity chemické zbraně v Sýrii, okamžitě některé státy (nebudu jmenovat, USA apod.) volaly po intervenci. A to prosím bez jakýchkoliv důkazů, že by za použitím chemických zbraní stál režim prezidenta Assada.

Jako poslední bod bych rád uvedl fakt, že Izrael ovládá území, které mu OSN původně neschválila. Přesto se nezdá, že by to někoho trápilo. Že by někoho znepokojoval fakt, že Izrael stále pokračuje ve výstavbě nových osad na Palestinských územích.

Pokud bych měl dnes uznat nárok státu Izrael na půdu, kterou okupuje, potom pouze za podmínky, že se bude jeho nárok týkat pouze území, o kterém se mluvilo hned na začátku, a že s tím bude souhlasit Palestina. Nejsem přesvědčen, že má kdokoliv právo přijít a vzít území někomu, kdo s tím nesouhlasí.

Viktor Horký


3 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše