Popravy zajatců v Sýrii a nedostatek humanitární pomoci


Navi Pillay, úředník OSN pro lidská práva, ve svém čtvrtečním prohlášení varoval před popravami, kterých se dopouštějí proti sobě bojující členové tzv. Syrské opozice. Podle něj takové činy porušují mezinárodní zákony.

Pillay dodal, že i když jdou čísla velice těžko ověřit, mnoho civilistů i bojovníků drženo v zajetí bylo od začátku tohoto roku popraveno extrémistickými skupinami.

Během posledních dvou týdnů zabily boje na severu Sýrie stovky lidí. Bojují tam mezi sebou členové teroristické organizace Islámský Stát v Iráku a Levantě (ISIL, rovněž označována jako ISIS) a jejich odpůrci, převážně ze Svobodné Syrské Armády.

Podle OSN bylo první týden v lednu popraveno v Idlibu několik lidí. Další těla popravených zajatců byla nalezena v Makhfar al-Saleheen a v dětské nemocnici v Aleppu, kterou ISIL využívala jako své velitelství.

Válka v Sýrii trvá už bezmála tři roky a za tu dobu bylo zabito více než sto tisíc lidí. Miliony lidí ztratily střechu nad hlavou. Ve státech sousedících se Sýrií se v dnešních dnech nachází skoro dva a půl milionu uprchlíků. OSN varuje, že na konci letošního roku by jich mohl být až dvojnásobek.

Generální tajemník OSN, Ban Ki-moon, upozornil, že polovina Syřanů, což je více jak devět milionů lidí, potřebuje humanitární pomoc. OSN potřebuje pro poskytnutí pomoci 2,3 miliardy dolarů pro lidi žijící v Sýrii a 4,2 miliard dolarů pro Syrské uprchlíky žijící mimo hranice Sýrie. Evropská Unie nabídla 225 milionů dolarů.

Zdroj: PressTV

Autor: Viktor Horký (V.H.)

#sýrie #popravyzajatcůvsýrii #válkavsýrii #válkanastřednímvýchodě #střednívýchoddnes #sýrie2014

1 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše