Reakce na pobouřené reakce na reakci jedné nakladatelky


Ahoj přátelé, dnes nebude deník mladého otce, dnes bude reakce jednoho koníčkového nakladatele na neustálý ryk a křik okolo cen knih. Ono vás to asi překvapí, když to dočtete do konce.

Pirátské knihy

Od 5. listopadu jede na internetu projekt jménem „pirátské knihy“. Jedná se vlastně i o takovou studii, malá sonda do hlubin duše a chování českého člověka. V poslední době se neustále komentuje situace na knižním trhu a problémy okolo „nelegálního“ stahování knih.

Ale abych uvedl na pravou míru, kdo jsem. Jsem spisovatel a zároveň i nakladatel, takže můžu podat informace z obou stran výrobního procesu. Ani na jedné straně to není snadné, ono není kumšt naplácat hromadu slov a doufat, že to nějak dopadne. Napsat knihu, pokud to myslíte vážně, znamená ponořit se do díla na několik měsíců, kdy neustále přemýšlíte o ději, hlídáte si slova, abyste náhodou neurazili čtenáře, protože to není spisovatelův záměr. Spisovatel chce předat příběh či myšlenku, je to stejně pracné jako vymyslet nový patent.

1) Pirátské knihy měly za účel pomoci autorům se zviditelnit a najít si své čtenáře.

2) Chtěli jsme také ukázat, že e-booky mohou fungovat na principu dobrovolné platby, chtěli jsme ostatním společnostem a nakladatelům dokázat, že lidé si budou vážit toho, že mají něco, za co můžou zaplatit tolik, kolik budou chtít. Nastolit trochu té solidarity, aby člověk, co na to má, knihu zaplatil a člověk, co na knihu z nějakého důvodu nemá si jí mohl v klidu stáhnout bez oné nálepky „stáhnul jsem to načerno“. Nakladatelé a spisovatelé budou mít nějakou tu kačku a všichni budou spokojení. Snadný jako facka. K této myšlence mi dopomohl i jistý pan Slába. Byl si u nás pro knihu, nabídl jsem mu další, tu odmítl se slovy, že u sebe nemá hotovost a vezme si jí příště. „Tak si tady stáhněte aspoň e-book, ať víte, o čem to je.“ Jeho odpověď mě však odzbrojila. „To ne, přijde mi škoda nezaplatit někomu za jeho práci.“ Slyšet toto bylo jako kdybych dostal ránu kladivem.

Veškeré lapálie kolem příprav projektu nechme stranou, není to nic záživného, prostě se to povedlo spustit.

Něco k provozu

Vrátím se k momentu, kdy jsem si sednul k psaní webu. Chtěl jsem to mít co nejdřív hotové, proto jsem zvolil základní grafiku, která nedojme, ale ani neurazí. Za jeden večer hotovo, spuštěno a teď už jen čekat na reakce.

První zklamání přišlo v momentě, kdy místo dotazů z řad čtenářů, kdy bude víc knih přišla reakce, že je škoda, že tam jsou jen klasická PDF, pochopil jsem, že se lidem nechce převádět si na webu formát knihy do jiného, tak jsem tedy nahrál všechny základní formáty na čtení a těšil se, jak udělám lidem radost.

Radost se moc nekonala, zjistil jsem, že mi na webu nefunguje slider, pokud nemá uživatel zapnutou Javu, inu, s tím nikomu neporadím. Ale nevadí, když ji zapnutou má, tak ten slider zase jezdí moc rychle.

Další bod je ten, že web není plně validní. Pro uživatele to neznamená zhola nic. Ale ve validátoru kódu to neukáže smajlíka. Chápu, ale nějak mi dochází chuť na webu cokoliv upravovat.

Trochu těch autorských práv

Spisovatelé, kteří dali na web své knihy k volnému šíření je sice dali ke čtení zadarmo, ale ne s tím, aby si s obsahem každý mohl zacházet, jak se mu zachce. Podali jsme prst, nejraději by nás sežrali i s botama. Opravdu nikdo z nás netouží osvobodit své knihy od autorského zákona natolik, abychom k nim neměli práva žádná. Pořád je v tom náš čas a naše práce.

Něco z nakladatelské kuchyně

Internet je plný polopravd a mýtů kolem vydávání knih. Takže pár bodů pro lidi, co to zajímá.

Lidé si můžou knihu půjčit v knihovně za poplatek.

Ano, můžou a je dobře, že to lidé dělají, ale mají jen omezenou možnost si nové knihy v knihovně půjčit, jelikož zákon nám nakladatelům ukládá povinnost odevzdat dobrovolně 5 kusů výtisku do knihoven. 1x Brno, 1x Olomouc, 2x národní knihovna v Praze a 1x knihovna, která náleží k obvodu, kde má nakladatelství svou činnost. Těchto pět kusů si nemůžeme ani odečíst z daní.

Pak máme také nabídkovou povinnost, takže ještě rozeslat 17 knihovnám nabídku na knihu za nižší cenu, jelikož to knihovny sotva lepí, je doslova zázrak, že ještě nějaké fungují. Taky žádný zázrak, ale tři kousky šly. Takže jsme na 7 knihovnách v celé ČR, kde si člověk knihu půjčí. Nic moc, co?

Jednou jsem si řekl, že obešlu všechny knihovny v České republice, bylo to nějakých 600 mailů plus mínus. Přišla jediná odpověď, která mě doslova nasrala. Pán z knihovny na Praze 7 mi poslal odpověď, že jelikož mám publikační činnost v jeho oblasti, jsem povinen mu poslat knihu zdarma a připojil k tomu krásně graficky zpracovaný list se zněním zákona. Naštěstí pro mě v době, kdy jsem vydal onu knihu jsme byli ještě místně příslušní v Liberci a tam výtisk v klídku lebedil. To jsem mu také ve vší slušnosti a úctě napsal, jen škoda, že jsem mu tam neposlal krásně graficky zpracovaného fakáče. Za tu samolibost, která z jeho řádků čišela by si to fakt zasloužil.

Jak je to s cenou za knihu, proč tolik?

Tady je to hodně individuální, můžu vám odpovědět jen za naše nakladatelství.

Naše modelovka:

Tištěná kniha - konečná cena 200 Kč pro zákazníka.

Odečteme 15% jako DPH - zůstatek 170 Kč.

Odečteme v průměru 89 Kč za tiskárnu (cena tisku jedné knihy) - zůstatek 81 Kč.

Odečteme 50% odměna pro autora - zůstatek 40,50 Kč.

Odečteme 15% daň z příjmu – 34,43 Kč výdělek našeho nakladatelství za prodanou knihu.

A to máme štěstí, že nespolupracujeme s další distribuční sítí, ti si berou v průměru 35% až 50% z celkové ceny knihy.

Proč stojí e-booky tolik?

Přiznám se, že pro mé malé nakladatelství by bylo likvidační dělat jen papírové knihy, takže byť jsem se tomu ze začátku bránil, nakonec jsem se rozhodl pro e-booky. (Nevadilo mi, že by se to stahovalo, což bude chytřejšímu jasné i bez tohoto dodatku, ale přišlo mi, že elektronická kniha není kniha.) Ze začátku jsem chtěl za e-book 169 Kč, abych se trochu oklepal z toho, že jsem tisknul knihy a vydělával reálně pár stovek, nakonec se stejně z nakladatelství stal jen takový koníček pro zábavu a nějakou tu stovku na lepší večeři se ženou.

Rozeberme si tedy e-book. Nyní jsou naše ceny nastaveny v rozmezí od 39 Kč do 69 Kč. (Jedna kniha je 99 Kč, protože se jedná o 445 stran textu a autor si dal fakt záležet.)

Zde máme provizi pro obchodníka, která v našem případě dělá suché z nosu, třetina z 69 Kč nestojí pomalu za řeč pro někoho, kdo se tomu věnuje naplno a platí si drahou inzerci v metru (dopravním prostředku i novinách). Teď už to není pořádně k nalezení, ale jen pro představu, když jsem se v roce 2012, někdy v prosinci, díval na cenu pronájmu ploch vedle eskalátorů v metru, tak to bylo bratru 149 000 Kč na měsíc jen za pronájem. Hustý, ne?

Jelikož my máme jen nové české autory, tak neplatíme překladatele a ani žádné poplatky za to, že to vydáme, takže zde jde o následující poměr.

E-book - konečná cena 69 Kč pro zákazníka.

Odečteme 21% DPH (zde neplatí 15%) - zůstatek 54,51 Kč.

Odečteme 35% marže prodejce – zůstatek 35,43 Kč.

50% odměna pro autora – zůstatek 17,72 Kč.

Odečteme ještě 15% daň z příjmu a hurá, máme cifru 15,06 Kč kus.

Tolik k tomu, co vás asi zajímá nejvíc, kolik to nakladatelům nese. Jinak co takhle slýchám od kolegů nakladatelů, co si můžou dovolit dělat velké náklady, tak jedna kniha v průměru spolkne od 150 tisíc a víc za náklad. A to v případě, kdy autor pouze přenechá svou knihu, neopravenou, nenasázenou a kolikrát pořádně nezkontrolovanou. Opravit a zkontrolovat, to chce práci jednoho až dvou lidí, sazeč a grafik. Nakonec člověk, co hlídá, že vše bude v termínu dokončené, odeslané, naskladněné. A to jsou lidé, co za svou práci požadují plat, jelikož tuto práci mohou dělat díky dlouholetému studiu, většinou jsou to magistři, bakaláři a inženýři. Aby knihy měly dobrou kvalitu, musí na nich pracovat kvalitní lidé.

Nastává otázka, když je z toho taková almužna, proč jsem se rozhodl naše knihy jako e-booky šířit i zadarmo? Tento důvod jsem již vysvětlil výše, mohl to být krásný obchodní model, který uspokojí všechny. Jenže teď si povíme, proč tento model asi není reálný.

Jelikož mám rád počty, spočítal jsem si, jak celý tento model vypadá v rovině cifer. Takže k dnešnímu dni a hodině 12.1.2014 20:19 je to 204.000 Kč (celková hodnota stažených e-booků, pokud by všechny byly prodané) a celkově dobrovolně zaplaceno 0.00Kč /nula, nebo-li nic. Musím konstatovat, že to, že nepřišla ani koruna od čtenářů (ke dnešnímu dni návštěvnost stránek 2465 návštěvníků - za dva měsíce to je docela pěkný frmol) mě nepřekvapila. Pořád žijeme v naší české kotlině. Ale čekal jsem, že když se autoři takto představí a dají svou tvorbu volně ke čtení, stane se to, že o papírové knihy bude větší zájem. Ten není, dokonce se stal bohužel absolutně nulovým v momentě, kdy se daly knihy stahovat zdarma. Tak jsem si řekl, asi jsou ty knihy špatné. Pak jsem uveřejnil druhý díl Ochránce - ve službách zla od Jana Knoulicha a světe div se, za 2 hodiny, aniž bych to stihl ještě přilepit na Facebook bylo skoro 100 stažení. Ke dnešnímu dni jsou knihy ve stejném staženém poměru, takže se zdá, že si čtenáři sami vyhledávají na uložto naše knihy. Pro pocit autora je to mana nebeská, píše, co se lidem libí. Obchodně - dělal na tom 3 měsíce zadarmo.

A teď konečně k jádru věci, proč jsem tohle napsal, pročítal jsem na pirátském Facebooku diskuzi k rozhovoru s dalším nakladatelským subjektem a popravdě, naprosto nechápu vaše reakce, přátelé, bráníte se tím, že knihy jsou drahé a že nakladatelé jsou prasata válející se v prachách. Kdo si to myslí i teď, ať si ještě jednou přečte tu kalkulaci. (Ano, u velkých nakladatelských domů jsou ta čísla v konečném součtu úplně jiná, ale také náklady jsou absolutně jinde.)

Bráníte se tím, že kdyby knihy byly levnější, tak je nestahujete zdarma, ale kupujete. Ne přátelé, poměr prodaných a stažených knih je tak směšný, že kdybych to neviděl na vlastní oči, nevěřil bych. Ale protože nechci před ostatními nakladateli vypadat jako looser, nechám si tu statistiku pro sebe, ale napovím matematikům, že to je v poměru 2.5 % prodaných k 97.5% stažených a to je fakt za holuba z nosu.

A co mě osobně nejvíce mrzí nejsou hodiny prožité plánováním, vytýkání konstrukčních nedostatků webu ani ona „prodělečnost“, ale fakt, že za celé dva měsíce nepřišlo ani jedno děkuju, ani jedna reakce na jakoukoliv knihu, i když jsem o reakci pro autory prosil na našem FB. Takže si položte otázku, co přesně od autorů a nakladatelů chcete?

--- Tomáš Marák (T.M.)

#reakcenapobouřenéreakcenareakcijednénakladatelky

0 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše