První den mírové konference o Sýrii


Ve Švýcarském městě Montreux dnes začala dlouho očekávaná mírová konference o Sýrii. Poprvé od začátku konfliktu tak usedli zástupci opozice a vlády k jednacímu stolu. Mimo nich se konference účastní i dalších 31 zemí světa. Své zástupce ale mají i organizace jako například Evropská Unie.

Mezi zúčastněnými zeměmi ale chybí Írán, který sice pozvánku dostal, po protestech syrské opozice, která pohrozila bojkotem konference, byla nicméně pozvánka zrušena. Proti účasti Íránu se vyslovily i USA a Saúdská Arábie. Rusko toto považuje za nešťastný krok. „Nepřítomnost Íránu k úspěchu konference určitě nepřispěje“, řekl pro Interfax Alexei Pushkov. V úspěch konference příliš nevěří ani Írán. „Podle náznaků, které se objevují, nevěříme, že konference bude úspěšná při hledání řešení v boji proti terorismu“, řekl novinářům Íránský prezident Hassan Rouhani.

„Po skoro třech letech války a utrpení, dnešek je dnem naděje“, pronesl generální tajemník OSN Ban Ki-moon na začátku schůze. „Byla to extrémně složitá cesta dostat se až sem. Ztratili jsme drahocenný čas a mnoho lidských životů. Máme před sebou obrovskou výzvu. Nicméně vaše přítomnost zde vyvolává naději.“ dodal.

John Kerry na konferenci prohlásil, že Bašár Assad musí odstoupit a nesmí být součástí přechodné vlády. Doplnil také, že povstání Syrského lidu začalo mírumilovně, ale Syrská vláda ho násilně potlačila. Syrský ministr zahraničí Walid al-Muallem odmítl Kerryho prohlášení s tím, že pouze Syřané mají právo rozhodnout o tom, kdo bude jejich prezidentem. „Je to jejich právo a povinnost“, dodal. Řekl také, že některé země účastnící se konference mají na rukou krev Syřanů a opozici nazval zrádci. Ruský ministr zahraničí Sergei Lavrov pronesl, že nikdo ze zahraničních hráčů by neměl zasahovat do vnitřních věcí Sýrie. Britský ministr zahraničí William Hague se nechal slyšet, že „tisíce nevinných Syřanů zaplatí svým životem, jestliže rozhovory na konferenci selžou“.

V průběhu konference se před budovou shromáždila asi stovka lidí na podporu Bašára Assada. Demonstraci zorganizovala Evropská Fronta Solidarity pro Sýrii.

Konflikt v Sýrii:

Válka v Sýrii trvá už bezmála tři roky a počet obětí se odhaduje až na 130 000. OSN přestala počty obětí sčítat na sto tisících. Situace se značně zkomplikovala propuknutím bojů mezi jednotlivými opozičními frakcemi. Teroristická organizace Islámský Stát v Iráku a Levantě (ISIL, označována rovněž jako ISIS) má na svědomí stovky popravených zajatců. V předvečer mírové konference ve Švýcarsku se objevily fotografie, které mají dokazovat mučení a popravu jedenácti tisíců vězňů Syrskou vládou.

Česká média mírová konference příliš nezajímá. Za první den mírových rozhovorů se na webu Novinky.cz objevil kolem dvanácté hodiny jeden článek, který nebyl do této doby (18:00) nijak doplněn. Po jednom článku mají také weby Idnes.cz a Lidovky.cz. Zpravodajský kanál ČT24 na svém webu během dnešního dne uveřejnil dva články, které průběžně aktualizuje. Konference si během odpoledne všiml i tzv. alternativní zpravodajský web AC24. S nulou na kontě jsou potom i jiná tzv. alternativní média, například Český rozhled nebo Zvědavec.

Zájem většiny zahraničních médií během dne klesl. Česká média nejsou jediná, které schůzi nevěnují více pozornosti. Jak měla CNN během dopoledne viditelně na titulní stránce umístěno několik článků týkajících se konference, ve večerních hodinách se schovaly do jednoho nadpisu v ne příliš nápadném sloupečku a titulní stranu zaujala Ukrajina. Na serveru BBC je potom za celý den také jen jeden článek, který se ale průběžně aktualizuje. Naopak stále se článek o mírové konferenci výrazně zobrazuje na webu Independent.co.uk a rovněž na Telegraph.co.uk. Velkou pozornost setkání věnuje také Íránská televize PressTV.

Názory čtenářů:

Na Facebookovém profilu ČT24 se urodily ke článku i desítky komentářů. Většina z nich Bašára Assada podporuje. Najdou se však i jeho odpůrci, kteří to ovšem v záplavě sympatizantů nemají lehké. S kritikou Syrské vlády přišel pan Jan Šincler, který napsal „Schválně, kolik zhovadilých čecháčků bude tleskat tomu vrahovi Assadovi.“ Za svá slova sklidil značnou kritiku od ostatních přispívajících, jejichž příspěvky naopak sklidily značné množství „palců nahoru“. Petr Vaculčík reaguje slovy „Já mu tleskám. Brání svoji krajinu a prosté lidi před invazí Al-Kajdy, kterou mu posílá „demokratický“ Západ a ještě ji cvičí a vyzbrojuje“.

Viktor Horký

poznámka redakce:

na místě je také nás kolega Daniel Solis , aktuální dění můžete také sledovat zde:

Fotogalerie ze zasedání mírové konference v Ženevě

Facebooková stránka sídla spojených národů v Ženevě

Online vysílání z konference

Interview z Montreux s Dr.Bouthaina Shaaban jednajícím za Sýrii

Auditorium ČR a SR proti válce v Sýrii, Iránu a dalších zemích

Názor naší redakce na první kolo rozhovorů

BBC přistižená při vytváření falešné zprávy o napadení civilistů napalmem

Video prokazující užití chemických zbarní opozicí

Starší článek: Začíná mírová konference o Sýrii

#mírovákonferenceosýrii

2 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše