Začíná mírová konference o Sýrii


Ve Švýcarském městě Montreux začíná dlouho očekávaná mírová konference o Sýrii. Poprvé od začátku konfliktu tak usednou zástupci opozice a vlády k jednacímu stolu. Konference se měl původně účastnit i Írán, jakožto blízký spojenec Bašára Assada. Opozice ale pohrozila bojkotem konference a pozvánka pro Írán byla nakonec zrušena. Proti účasti Islámské republiky byly také USA a Saúdská Arábie. Rusko toto považuje za nešťastný krok.

Írán v úspěch konference ale příliš nevěří. „Podle náznaků, které se objevují, nevěříme, že konference bude úspěšná při hledání řešení v boji proti terorismu“, řekl novinářům Íránský prezident Hassan Rouhani.

„Po skoro třech letech války a utrpení, dnešek je dnem naděje“, prohlásil generální tajemník OSN Ban Ki-moon na začátku schůze. Konference se z města Motreux přesune do Ženevy 24. ledna. Mírové konference se kromě Syrské vlády a opozice účastní také na čtyřicet dalších zemí.

Válka v Sýrii trvá už bezmála tři roky a počet obětí se odhaduje až na 130 000. OSN přestala počty obětí sčítat na sto tisících. Situace se značně zkomplikovala propuknutím bojů mezi jednotlivými opozičními frakcemi. Teroristická organizace Islámský Stát v Iráku a Levantě (ISIL, označována rovněž jako ISIS) má na svědomí stovky popravených zajatců. V předvečer mírové konference ve Švýcarsku se objevily fotografie, které mají dokazovat mučení a popravu jedenácti tisíců vězňů Syrskou vládou.

Česká média a konference? Nezájem.

Člověk musí příliš hledat, aby nějaké články našel. Veřejnoprávní zpravodajská televize ČT24 už článek „stáhla“ z hlavní stránky a „schovala“ doprostřed rubriky svět, která se musí nejprve rozkliknout pro zobrazení. Na Novinkách v tuto dobu (12:00) žádný článek o konferenci není. Stejná situace panuje také na Idnes a webu rozhlas.cz. Nicméně mlčí i alternativní média, jako třeba AC24 nebo CzechFreePress.cz.

Naproti tomu zahraniční média, jako třeba BBC nebo CNN mají zprávy o konferenci na titulní straně. Stejně tak deník The Guardian nebo například NY Times.

#mírovákonferenceosýrii

1 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše