Sýrie k 26. lednu 2014


Mírová konference o Sýrii

Íránský prezident Hassan Rohani znovu zopakoval, že prvním krokem k vyřešení krize je vyhnání teroristů ze Sýrie a zdůraznil, že země, které teroristy podporují, dělají velkou chybu a jednou se obrátí proti nim. Rohani rovněž prohlásil, že by Syrská krize mohla být vyřešena nadcházejícími volbami a že by všechny ostatní země měly respektovat jejich výsledek, tzn. to, co řekne Syrský lid. Írán však mezi účastnícími se zeměmi chybí. Pozvánku sice dostal, ale Syrská opozice pohrozila v případě jeho účasti bojkotem schůze. K protestům proti pozvání Íránu na konferenci se připojila i Saúdská Arábie spolu se Spojenými státy.

Rozhovory mezi Syrskou vládou a opozicí pokračují v Švýcarském městě Ženeva. Členové vládní delegace a opozice usedli v sobotu v jedné místnosti pouze s prostředníkem Lakhdarem Brahímim. Dnes se bavili o propuštění vězňů, ale podle Brahímího „takřka ničeho nedosáhli“. Brahímí dodal, že prvním krokem k úspěšným jednáním by mohlo být vyslání konvoje s humanitární pomocí do Homsu, který momentálně obléhá Syrská Arabská Armáda.

Mírová konference o Sýrii začala ve Švýcarském městě Motreux 22. ledna. První den provázely rozhovory demonstrace jak příznivců, tak odpůrců prezidenta Bashara al-Assada. O dva dny později, 24. ledna, se konference přesunula do Ženevy. Opozice a státy, které ji podporují, trvají na tom, že prezident Assad musí odstoupit a nesmí být členem přechodné vlády. To odmítá jak Rusko, tak Syrský ministr zahraničí s tím, že pouze Syrský lid má právo rozhodnout o tom, kdo bude jejich prezidentem. Ruský minstr zahraničí Sergei Lavrov prohlásil, že by se okolní státy neměly vměšovat do vnitřních záležitostí Sýrie.

"Kdo je Bashar al-Assad?". Zněla otázka Bashara Jaafariho v rozhovoru s novinářem pro Bloomberg News. Novinář začal otázku větou „chápeme pozici vlády, že nejednáte o Basharu al-Assadovi a…“, když ho v tomto momentě přerušil Jaafari a zeptal se, „Kdo je Bashar al-Assad?“. Novinář se snažil větu dokončit ale Jaafari ho znovu přerušil a znovu se zeptal „Kdo je to?“. „Prezident“, odpověděl novinář. „Prezident Bashar al-Assad“, zopakoval po něm Jaafari a poté se pokračovalo v tiskové konferenci. Video můžeme najít zde: http://bit.ly/L9qVqb

Konflikt v Sýrii

V několika částech země pokračují boje mezi znepřátelenými opozičními skupinami. V severní části Aleppa zaútočili členové teroristické organizace ISIS na pozice Svobodné Syrské Armády a zabili šest jejich členů včetně polního velitele. Boje mezi opozičními skupinami si již vyžádaly více než tisíc mrtvých, mnoho lidí bylo zraněno a další stovky padly na obou stranách do zajetí. Mezitím vládní letectvo zaútočilo na pozice vzbouřenců v okolí Damašku, kde bylo zabito třináct ozbrojenců. Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) použilo tzv. barelové bomby. Boje pokračují také v provincii Haska. Podle SOHR byli zabiti tři členové teroristické organizace Al-Nusra Front a na opačné straně 13 členů YPG (People‘s Protection Units).

SOHR 25. ledna zveřejnila, že toho dne bylo zabito 43 civilistů, 51 rebelů, 26 teroristů, 32 členů Syrské armády a 23 členů NDF, což je složka Syrské armády tvořená dobrovolníky.

Válka v Sýrii trvá už bezmála tři roky a počet obětí se odhaduje až na 130 000. OSN přestala počty obětí sčítat na sto tisících. Situace se značně zkomplikovala propuknutím bojů mezi jednotlivými opozičními frakcemi. Teroristická organizace Islámský Stát v Iráku a Levantě (ISIL, označována rovněž jako ISIS) má na svědomí stovky popravených zajatců. V předvečer mírové konference ve Švýcarsku se objevily fotografie, které mají dokazovat mučení a popravu jedenácti tisíců vězňů Syrskou vládou.

Viktor Horký

Viktor Horký (V.H.)

#sýriek26lednu2014

1 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše