Ženy a děti budou moci opustit Homs


Delegace Syrské vlády a opozice se v neděli na mírové konferenci v Ženevě dohodly, že ženám a dětem bude umožněno opustit obléhané město Homs. To z velké části ovládají povstalci, nicméně armáda město obléhá již 18 měsíců.

Lakhdar Brahimi, prostředník mezi delegacemi, řekl, že Damašek dovolí ženám a dětem opustit obléhané části města. Město by měli být schopni opustit i muži, ale pouze, pokud bude Syrským autoritám předán jejich jmenný seznam. Náměstek Syrského ministra zahraničí Faisal Mekdad prohlásil, že přes všechny dřívější snahy dostat ženy a děti z města pryč to byli právě povstalci, kteří tomu bránili. „Nedovolili vyjít jediné osobě“, dodal.

Povstalci ve městě volají po úplném zrušení obléhaní, které trvá od června 2012. Řekli také, že chtějí po Organizaci Spojených Národů (OSN) záruku, že Syrské jednotky nezadrží lidi, kteří město opustí. Do Homsu by měl dnes podle Ženevské dohody dorazit konvoj s humanitární pomocí a podle slov opozičních zástupců nebudou povstalci jakkoliv bránit v přerozdělení pomoci. To stejné se očekává od Syrské Arabské Armády (SAA).

Členové Syrské delegace a opozice se znovu sejdou dnes dopoledne, kde budou v jedné místnosti mluvit skrze prostředníka Brahimiho. Odpoledne potom bude Brahimi mluvit s každou delegací zvlášť. Brahimi rovněž řekl, že „řešení Syrské krize vyžaduje čas“.

Projednávalo se i propuštění vězňů

Syrská vláda požaduje po opozici, aby předložila seznam osob, které jednotlivé ozbrojené skupiny zadržují. Opoziční delegace se vyjádřila ve smyslu, že seznam bude schopna předložit.

Íránský prezident Hassan Rohani včera zopakoval, že prvním krokem k vyřešení krize je vyhnání teroristů ze Sýrie a zdůraznil, že země, které teroristy podporují, dělají velkou chybu a jednou se obrátí proti nim.

Mírová konference o Sýrii začala ve Švýcarském městě Motreux 22. ledna. První den provázely rozhovory demonstrace jak příznivců, tak odpůrců prezidenta Bashara al-Assada. O dva dny později, 24. ledna, se konference přesunula do Ženevy. Opozice a státy, které ji podporují, trvají na tom, že prezident Assad musí odstoupit a nesmí být členem přechodné vlády. To odmítá jak Rusko, tak Syrský ministr zahraničí s tím, že pouze Syrský lid má právo rozhodnout o tom, kdo bude jejich prezidentem.

Konflikt v Sýrii

Dva sebevražedné teroristické útoky včera zabily nejméně dvanáct Syrských vojáků, informovala o tom organizace Syrian Observatory for Human Rights (SOHR). K útokům se přihlásila teroristická organizace napojená na Al-Kájidu Jabhat Al-Nusra (označována rovněž jako Al-Nusra nebo Al-Nusra Front). SOHR na svých webových stránkách rovněž napsala, že při bojích v provincii Aleppo byl na straně rebelů zabit sedmnáctiletý mladík. (Názor redaktora: Asi tolik k počtům zabitých dětí). V Aleppu dále pokračují boje mezi Syrskou armádou a teroristickými skupinami, ztráty jsou hlášeny na obou stranách.

Válka v Sýrii trvá už bezmála tři roky a počet obětí se odhaduje až na 130 000. OSN přestala počty obětí sčítat na sto tisících. Situace se značně zkomplikovala propuknutím bojů mezi jednotlivými opozičními frakcemi. Teroristická organizace Islámský Stát v Iráku a Levantě (ISIL, označována rovněž jako ISIS), která ovládá značné území na severu Sýrie, má na svědomí stovky popravených zajatců a bezpočet teroristických útoků. V předvečer začátku mírové konference ve Švýcarsku se objevily fotografie, které mají dokazovat mučení a popravu jedenácti tisíců vězňů Syrskou vládou. Damašek obvinění odmítá.

Viktor Horký (V.H.)

#ženyadětibudoumociopustithoms

1 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše