Irák: Saúdská Arábie sponzoruje teroristy


Irácký premiér Nouri al-Maliki obvinil Saúdskou Arábii z podpory terorismu, když v nedávném rozhovoru řekl, že „současný terorismus organizuje Saúdská Arábie“. Maliki obvinil také Katar a Turecko ze sponzorování teroristů v Sýrii. Podle některých informací právě tyto tři země sponzorují povstalecké skupiny bojující v Sýrii proti prezidentu Assadovi.

Nedávná vlna teroristických útoků si v Iráku vyžádala na osm set obětí a tisíce zraněných. Jde tak o nejhorší bilanci od roku 2008.

Na konci prosince minulého roku vypukly v Iráku boje mezi ozbrojenci a vládními vojsky. Ozbrojenci z teroristické organizace Islámský Stát v Iráku a Levantě (ISIL, ISIS) převzali kontrolu nad městy Falúdža a Ramadi. V lednu Irácký premiér prohlásil, že „Baghdád bojuje za svět, lidstvo a spravedlnost“.

Ozbrojenci z ISIL mají také značný vliv na bojiště v Sýrii, kde ovládají značnou část území na severu země. Bojují jak s opozičními skupinami, tak s vojsky prezidenta Bashara al-Assada. Při bojích se dopouštějí hromadných poprav zajatců a mají na svědomí mnoho teroristických útoků v celé Sýrii. Přihlásili se také k nedávným teroristickým útokům v Libanonu, které se vyžádaly desítky obětí.

Viktor Horký (V.H.)

#iráksaúdskáarábiesponzorujeteroristy

0 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše