Stovky žen a dětí odmítají opustit Homs


Podle aktivistů v obléhaném Homsu, asi pět set žen spolu s dětmi odmítlo opustit Homs bez svých manželů. Na umožnění odchodu žen a dětí z města se v neděli dohodla Syrská vláda spolu s opozicí na mírové konferenci v Ženevě. Syrská vláda říká, že město budou moci opustit všichni civilisté včetně mužů, požadují ale jejich jmenný seznam.

Jeden z aktivistů, Abu Ziad, řekl, že Homs je připraveno opustit asi dvě stě žen a dětí. Požadují ale záruky, že je armáda po odchodu z města nezadrží. Vláda tato tvrzení odmítá s tím, že nemá důvod zadržovat nevinné civilisty. Abu Ziad také řekl, že v pondělí odpoledne stále nebylo možné potvrdit, zdali bylo někomu umožněno město opustit, nebo zdali do města dorazil konvoj s humanitární pomocí. O jeho vyslání se rozhodlo taktéž v Ženevě. Panují ale obavy, aby se potravinové balíčky a další věci z humanitární pomoci nedostaly do rukou teroristů.

Jednání v Ženevě pokračují.

Prostředník mezi delegací Syrské vlády a opozice v pondělí na tiskové konferenci řekl, že rozhovory „zatím mnoho nepřinesly“. Před několika dny se nechal slyšet, že „řešení Syrské krize vyžaduje čas“.

Jednání se včera zastavila na mrtvém bodě poté, co Syrská vláda předložila deklaraci, s níž ale opozice odmítá souhlasit. V deklaraci totiž není nic o zřízení přechodné vlády a odstoupení prezidenta Bashara al-Assada. To bezpodmínečně požaduje jak opozice, tak i její spojenci v čele se Saúdskou Arábií a Spojenými státy. Syrská vláda se naopak o odstoupení prezidenta Assada odmítá bavit a podle jejich slov by se na konferenci měla řešit hlavně hrozba terorismu. Toto tvrzení dlouhodobě podporuje Íránský prezident Hassan Rouhani. Syrský ministr zahraničí řekl, že pouze Syřané mají právo rozhodnout o tom, kdo bude jejich prezidentem. Podpořil ho ruský ministr zahraničí, který řekl, že by se okolní státy neměly vměšovat do vnitřních záležitostí Sýrie. Daniel Solis v rozhovoru pro Svobodný vysílač prohlásil, „že opozice je v každém státě a prezident nebo vláda neodstoupí prostě proto, že to opozice požaduje.“ Jednání budou dále pokračovat dnes a schůzky by měly pokračovat i celý tento týden.

USA obnovují nevojenskou pomoc rebelům.

Zahraniční média informovala o tom, že USA oznámily obnovení nevojenské pomoci „umírněné“ opozici. To znamená zaslání především léků a komunikačních zařízení. Pomoc byla přerušena poté, co se několik jejich dodávek dostalo do rukou teroristům.

Zpravodajský server RT s odkazem na nejmenované úředníky informoval, že by dodávky opozici měly zahrnovat i například protitankové nebo ruční zbraně.

Konflikt v Sýrii

Britská organizace Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) na svých webových stránkách zveřejnila, že v pondělí bylo v Sýrii zabito 209 lidí. Z toho 41 civilistů, 56 rebelů, 29 teroristů, 43 vojáků a dalších. V Homsu přišlo o život šest civilistů a jeden povstalec.

Těžké boje jsou hlášeny z Dera’a a několika částí Damašku. Střety mezi rebely a vládními vojsky jsou hlášeny také z Homsu. Podle některých zdrojů v noci na pondělí podniklo Izraelské letectvo úrok na Syrskou základnu v provincii Latakia, zprávu se ale nepodařilo s jistotou ověřit. Povstalci v blízkosti základny sice potvrdily výbuchy, Izrael se k incidentu ale odmítl vyjádřit. Zprávu nekomentovala ani Syrská vláda.

Válka v Sýrii trvá už bezmála tři roky a počet obětí se odhaduje až na 130 000. OSN přestala počty obětí sčítat na sto tisících. Situace se značně zkomplikovala propuknutím bojů mezi jednotlivými opozičními frakcemi. Teroristická organizace Islámský Stát v Iráku a Levantě (ISIL, označována rovněž jako ISIS), která ovládá značné území na severu Sýrie, má na svědomí stovky popravených zajatců a bezpočet teroristických útoků. V předvečer začátku mírové konference ve Švýcarsku se objevily fotografie, které mají dokazovat mučení a popravu jedenácti tisíců vězňů Syrskou vládou. Damašek obvinění odmítá.

Autor: Viktor Horký

#stovkyženadětíodmítajíopustithoms

1 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše