Irák volá po zastavení vyzbrojování teroristů v Sýrii


Irácký premiér Nouri al-Maliki apeloval na adresu Spojených Států a některých Evropských zemí, aby přestaly vyzbrojovat a podporovat teroristy bojující v Sýrii. Pokračuje tak ve své kritice, když v předchozím prohlášení obvinil Saúdskou Arábii a Katar z organizování teroristických skupin v Sýrii. Právě tyto země jsou podle některých informací hlavním zdrojem peněz pro většinu opozičních frakcí. Teroristé významně zasahují do událostí jak v Sýrii, kde ovládají značnou část území severu země, tak právě v Iráku, kde v těchto dnech svádí s armádou boje o město Falúdža. Přes víkend hlásí Irácká armáda zabití čtyřiceti teroristů. Město obsadili ozbrojenci z ISIL na přelomu loňského a letošního roku.

Kerry se chytil do vlastní pasti

Šéf Americké diplomacie John Kerry nabídl sice Iráku pomoc v boji proti terorismu, v Sýrii však obnovil dodávky zbraní i nesmrtících prostředků některým opozičním skupinám a odmítá se bavit o jakékoliv teroristické hrozbě. Naopak pohrozil Sýrii vojenským úderem, protože ničení chemických zbraní má malé zpoždění a stále trvá na odstoupení současného prezidenta Bashara al-Assada. Panují obavy, aby se dodávky zbraní opozičním frakcím nedostaly do rukou teroristů, jako tomu bylo v minulosti. Mnoho otázek vyvolává také údajný Izraelský letecký úder na přístav Latakia, odkud jsou chemické zbraně odváženy. Opoziční skupiny útok potvrzují, Syrská vláda odmítá a Izrael nekomentuje.

Teroristické útoky v okolních zemích

Zejména Libanonem otřáslo v posledních měsících několik bombových útoků, které si vyžádaly desítky mrtvých. Přihlásili se k nim ozbrojenci z teroristické organizace Islámský Stát v Iráku a Levantě (ISIL, ISIS). Nedávné atentáty si v Libanonu za poslední dva dny vyžádaly na deset mrtvých a desítky zraněných. Nejhorší bilanci od roku 2008 zaznamenal také Irák, kde vlna násilí a sebevražedných útoků připravila o život skoro tisíc lidí. Teroristické útoky jsou na denním pořádku také v Sýrii.

Autor: Viktor Horký

#isis #isil #spojenectvousaisilodhalene #usaisil #old

0 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše