Rozhovor: Se Syřankou o Sýrii


Naskytla se mi jedinečná možnost si přes Facebook popovídat se Syřankou, která je momentálně v Sýrii, Zeptal jsem se na Sýrii před válkou, na okolní země a také na právě probíhající válku.

Jsou lidé v Sýrii svobodní? Jak se žilo před válkou? Mají Syřané strach z Íránského jaderného programu? Já: Takže, Dobrý den. Chtěl bych zeptat jak dlouho žijete v Sýrii a kde žijete? Ve kterém městě? Lin: V Sýrii jsem se narodila, byla jsem vychovávána v ortodoxní křesťanské rodině. Žiji na předměstí Damašku ve vesnici Jaramara. Já: Jaké to tam teď je? Jste v bezpečí? Lin: Teď už je to v pořádku, ale včera se teroristé pokoušeli zmocnit této oblasti. Museli jsme na dvacet hodin pryč. Já: Jste tedy v neustálém nebezpečí. Věříte Syrské Arabské Armádě, že vás ochrání před teroristy? Lin: Ano. A máme tu dobrovolnickou armádu. Ta je složena z mladých i starých, ze všech, kteří chtějí bránit své území. Já: Jak jste na tom s elektřinou? Máte dostatek jídla a pitné vody? Lin: Ano, máme zde vodu i jídlo. Jsme na tom lépe než v teroristech ovládaných částech, tam je jídlo velice vzácné. Elektřinu ale nemáme po celý den. Já: Odkud berete jídlo? Máte tam nějaké funkční obchody nebo pekárny? Lin: Žijeme vcelku normálně, máme tu obchody, kde můžeme koupit cokoliv chceme. Je to ale drahé. Já: Řekněte mi něco o té dobrovolnické armádě. Jaké jsou podmínky pro přijetí? Odkud mají dobrovolníci zbraně a munici, od vlády? Lin: Všechno co potřebují mají od vlády. Ta jim dokonce i vyplácí peníze. Žádné podmínky pro přijetí nejsou. Přihlásit se může každý Syřan ve věku od 18 do 60 let. Potom jdete na dvouměsíční trénink. Abyste se naučili používat lehké zbraně. Já: Dobře, pojďme teď malinko jinam. Naše média nám říkají, že lidé v Sýrii žijí v otroctví, že máte minimální práva a nemůže svobodně projevovat své názory. Že nemůžete cestovat do jiných zemí. Co byste řekla lidem v České Republice?

Lin: Dovolte mi povědět vám něco o Sýrii. Školy i univerzity jsou zde zdarma. Lékařská péče je také zcela zdarma. i například léčba rakoviny. Menšiny mají všechna svá práva. Mohou pracovat pro vládu pokud chtějí. Máme zde náboženskou svobodu. Můžeme cestovat kamkoliv. Já jsem studovala v Sýrii ale titul PHD jsem dělala v Řecku. Nedávno jsem byla v Libanonu. Můj sny před několika dny odcestoval do USA. Jsme svobodní! Myslíte, že by nám svobodu přinesla Al-Kájida??! Já: Takže političní vězni u vás nejsou? Nevnímáte prezidenta Assada jako krvavého diktátora? A co například Svobodná Syrská Armáda? Je to skutečně armáda, jsou tam skutečně Syřané? Tady v České Republice byli až donedávna teroristé popisováni jako bojovníci za svobodu, co byste k tomu řekla našim médiím? Lin: Vláda má vězně, ale jen ty, kteří zabíjejí lidi nebo ty, kteří vrahy podporují. Nemáme zde žádnou Svobodnou armádu, jsou to všechno radikální muslimové financováni Saúdskou Arábií, Katarem a Spojenými Státy. Ty země prostě chtějí vidět Sýrii v troskách. Od prvního týdne popravují křesťany a nevinné lidi. Moje sestřenice kvůli nim musela utéci z Homsu. Vaše média nejsou svobodná, vlastní je vlády jiných zemí. Já: Podívejme se teď na sousední země. Jak se díváte na Írán? Vidíte ho jako hrozbu? Lin: Ne. Írán není hrozba pro nikoho. Nikdy na žádnou zemi nezaútočil. Írán je běžná Islámská republika, je tam svoboda náboženství a lidé jsou svobodní. Já: A co Izrael a Palestina? Lin: Izrael je sám ďábel. Stojí za největšími tragédiemi v novodobé historii a Arabové jsou dostatečně hloupí na to, aby uzavřeli mír s nepřítelem. Zeptejte se sami sebe: Kdo vlastní nejvíce bank na světě? Kdo kontroluje obchod se zlatem a diamanty? Kdo ovládá média po celém světě? Já: Pojďme teď zase zpátky k Sýrii: Blíží se volby, že? Kolik máte politických stran a kolik stran jste měli před válkou? Lin: Před válkou jsme měli 7 politických stran, teď jich máme 20. Věřte mi, je jedno, kolik stran tu je, Bashar al-Assad vyhraje. Většina Syřanů ho podporuje. Před dvěma lety změnil ústavu a lidé hlasovali, jestli s tím souhlasí. Jsme svobodní. Já: Má poslední otázka. Co si myslíte o mírové konferenci v Ženevě? Jde skutečně o pomoc Syřanům nebo je to jen podívaná pro lidi? Lin: Je to jen show. Pan Kerry řekl, že bude dále podporovat FSA zbraněmi. Jak to může pomoci Syřanům?? Máme zde bojovníky z celého světa, jinde jsou to teroristé ale u nás bojovníci za svobodu? Všichni patří al-Kájidě! Já: Moc děkuji za váš čas! Autor: Viktor Horký

#rozhovorsesyřankouosýrii #old

2 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše