Zabili jsme umělce, jen to ještě není vidět


Možná si řeknete, co to ten blázen mele za nesmysly? Ale pojďme se na to podívat trochu detailněji.

Možná jste si někdy všimli drobných, na první pohled úsměvných detailů všedního života. V mekáči se z kuchyně line pěkný hlas zpívající slečny, která obrací "maso" do hamburgeru.Nebo třeba uklizečka, která místo aby systematicky šmrdlala hadrem po zrcadle, tak ladně kreslí obrazce, které nikdo neuvidí. Mladého člověka, který se zrcadlovkou za pár korun hodinu připravuje scénu na fotografii, aby nakonec nic nevyfotil, protože se změnilo venkovní světlo. Prodavačka, která tančí při pauze na cigeratu a myslí si, že ji nikdo nevidí.Opilec, který jakoby pro nikoho přednáší verše, které dávají smysl, pokud mu zrovna někdo rozumí.Matka, která při cestě tramvají povídá smyšlený příběh svému dítěti s takovým zápalem, že celá tramvaj mlčí a všichni napjatě poslouchají, jak to bude dál.

Co mají tito lidé společného?Jsou to umělci, kteří by se pohodlně mohli živit tím, že budou přispívat svou kreativitou do pokladnice umění a kultury. Jenže to by chtělo jejich čas, jejich práci, kterou musí odvést někde jinde, aby mohli zaplatit nájem. Ale místo toho, aby naplnili svůj život tím, co je baví, a tím potěšili i nás, tak místo toho podávají nezdravý žvanec, uklízí po nás v práci a nebo jsou nuceni se na nás usmívat za kasou. Poznáte je i podle toho, že jejich pohled je prázdný a smutný, byť se ústa usmívají. "Vždyť kdo jim v tom brání, ať to zkusí!"

To napadne skoro každého z nás. Jenže je tu maličký problém, takový zádrhel. Kdo zaplatí umělce, když je u nás v Čechách běžné používat věci, za které nikdo nezaplatí.Když si pročítám diskuze na téma stahování legální/nelegální, vždy mi zůstane rozum stát nad jedním argumentem - "Z internetu nejde nic ukrást, jen se to okopíruje a nikomu nic nechybí". Což je, s prominutím, do nebe volající tupost a ignorantství.Představte si celý proces jako výdej a příjem energie v běžném dni.

Ráno se probudíme a máme energii (výtvor), ale aby nám energie nedocházela, tak jíme, odpočíváme a spíme (peníze).Když budete vycházet z toho, že když jednou tu energii mám, tak mi ji nikdo nevezme a přestanete jíst, spát, odpočívat, tak prostě umřete, hotovo, konec.Takže pro méně chápavé, když umělci nedostanou za svůj čas zaplaceno, nebude žádné umění. Nechci moralizovat o tom, zda stahovat či nestahovat. Chci jen apelovat na zdravého lidského ducha, nejde přeci jen brát plnými hrstmi a čekat, že přísun nikdy neskončí.

Tomáš Marák

#zabilijsmeumělce #jentoještěnenívidět #old

5 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše