Jsou USA teroristickým státem?


„Je to oficiální: USA jsou předním světovým teroristickým státem, a jsou na to hrdé.„ Takto se měl podle Noama Chomskyho[1] jmenovat článek v New York Times, který je však podle něho „slušně“ pojmenován jako „Studie od CIA o skryté pomoci podporuje skepsi ohledně pomoci syrským rebelům“ („CIA Study of Covert Aid Fueled Skepticism About Helping Syrian Rebels„).[2]


Článek v New York Times píše o přezkumu CIA zabývající se nedávnými tajnými operacemi USA s cílem posoudit jejich účinnost. Podle Timesů CIA zjistila, že fungovaly pouze výjimečně a především s přímou americkou podporou na místě.

Zpráva CIA našla jednu výjimku – podporu mudžáhedínů v Afghánistánu za sovětské okupace během 80. let 20. století s krycím názvem operace Cyklone. Tehdy podpora ze strany CIA pomohla k postupnému vykrvácení sovětského válečného úsilí a vedla ke stažení Sovětského svazu z Afghánistánu v roce 1989. Skrytá válka tak byla úspěšná i bez nasazení představitelů CIA na místě, zejména díky pákistánským zpravodajským důstojníkům, kteří pracovali společně a afghánskými rebely.

Ale zpět k Chomskymu. Ten se odvolává hned na první odstavec v článku Timesů, kde se píše: „Ústřední zpravodajská služba (CIA) dodávala zbraně vzpourám po celém světě během své 67-leté historie – od Angoly přes Nikaraguu po Kubu.“

Chomsky ve zkratce popisuje, jak tyto operace ve výše uvedených zemích probíhaly a zasazuje je do kontextu. Píše o Jižní Africe, která společně se Spojenými státy podporovala frakci UNITA v občanské válce v Angole. Výsledkem občanské války byly statisíce mrtvých.

U Kuby Chomsky zmiňuje teroristickou válku vedenou proti ní, po neúspěšné invazi v Zátoce sviní v roce 1961 prý jeden z blízkých spolupracovníků prezidenta J. F. Kennedyho – historik Arthur Schlesinger – popsal v biografii jeho bratra, že zahájil ničivou kampaň s cílem přinést „hrůzu na zemi“ na Kubě.

U Nikaragui Chomsky napsal: „Teroristická válka prezidenta Ronalda Reagana byla odsouzena Mezinárodním soudním dvorem, který nařídil USA ukončení jejich „protiprávní použití síly“ a zaplatit vysoké reparace.“ V souvislosti s Nikaraguou je známá aféra Írán-Contras.

Zdroje:

[1] Truthout – Noam Chomsky | The Leading Terrorist State

[2] New York Times – C.I.A. Study of Covert Aid Fueled Skepticism About Helping Syrian Rebels

Článek převzatý z Freepub.cz

Autor článku: Jiří Schmied

#jsouusateroristickýmstátem #old

4 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše