Němcem by se mohl stát nově i muž s více manželkami

Vícečetné manželství je v Německu podle § 172 StGB trestné. Podle vlády Merkelové to však není kritérium pro odmítnutí německého občanství arabským mužům, kteří jsou zároveň ženatí s několika ženami.


V mnoha arabských a islámských zemích je ještě pro muže přípustné být ženatý s několika ženami současně. V některých společnostech na Blízkém východě je někdy počet žen dokonce symbolem společenského postavení. Čím více žen může člověk „držet“ nebo „si dovolit“, tím vyšší jeho společenské postavení je. V islámu není pojem „moje žena“ chápán jako ukazatel soudržnosti, ale jako definice vlastnictví.


Vláda Merkelové však odstranila pasáž polygamie ze současné novely zákona o státním občanství. A to i přes skutečnost, že vedoucí resortů všech spolkových zemí jednoymslným rozhodnutím vyzvalo spolkové ministerstvo, aby zakotvilo do novely zákona „Začlenění v německých životních podmínkách, zejména dodržování zákazu mnohoženství a polygamie" jako předpoklad pro obdržení státního občanství. A přesně to vláda Angely Merkelové neudělala.


A jde to ještě dále: Současný návrh zákona vlády Merkelové také postrádá pasáž, kdy předpokladem k nabytí občanství musí být jasně doložená identita. V praxi to znamená, že slovní prohlášení o příbuznosti postačují k podání žádosti o občanství.

246 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše