Podle Evropské komise je Globální pakt o migraci závazným pro všechny

Aktualizace: 11. dub 2019


Jak uvádí rakouské noviny Kronenzeitung, existuje zpráva EU, na základě které považuje EU Pakt OSN o migraci za závazný pro všechny členské státy. Rakouské ministerstvo zahraničí již proti této zprávě zaujalo stanovisko.


Jak uvádí rakouské noviny Kronenzeitung, existuje stanovisko EU, které považuje (alespoň části) paktu OSN o migraci za závazné pro státy EU [viz zprávy »krone.at«, »achgut.com«].


Česká republika a několik evropských zemí, včetně Rakouska a Maďarska, Globální pakt o migraci nepřijalo. Rakouská ministrině zahraničí Karin Kneissl odkazuje na dokument EU, konkrétně na stanovisko Evropské komise, které uvedlo, že „stanovisko se liší od dříve oznámeného právně nezávazného charakteru“. Rakouská ministrině zahraničí byla překvapena, když si všimla právního stanoviska Právní služby Evropské komise a v reakci na to předala rakouskému komisaři Evropské unie Johannesu Hahnovi stanovisko rakouské strany, jak napsal krone.at.


Před několika dny maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto obvinil Evropskou komisi, že tajně pracuje na tom, aby závazek OSN pro migraci byl závazný pro všechny členské státy EU [viz zpráva „achgut.com“]. Odvolával se na údajné "tajné dokumenty". Ty měly uniknout do maďarského rozhlasu. Z těchto dokumentů vyplývá, že Právní služba Komise EU brzy prohlásí, že pakt o migraci je závazný pro všechny členské státy EU, a to prostřednictvím určitých mezinárodních smluv. To by pak platilo i pro země, jako je Česká republika, Maďarsko a Rakousko, přestože migrační pakt zmíněné státy nepodepsaly.


Skupina ENF („Evropa národů a svobody“, jejíž součástí je i FPÖ) v Evropském parlamentu již vydala tiskové prohlášení, které varuje, že Evropská komise by mohla rúznými obklikami učinit Globální pakt o migraci závazným pro všechny členské státy Evropské Unie.


Tiskové prohlášení Frakce ENF

645 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše