Putin a Xi vytvářejí pevnější partnerství - má být urychleno "odDollarizování"

Aktualizace: 2. bře 2020

Čínský prezident Xi Jinping a ruský prezident Vladimir Putin se během svého středečního setkání minulý týden v Moskvě rozhodli upevnit vztahy mezi svými zeměmi. Učinili důležitá rozhodnutí v ekonomické oblasti. Obě země hodlají posílit obchod ve svých národních měnách, posílit své banky proti nestabilitě na světových trzích a dále se dohodli na obraně svých základních zájmů, suverenity a územní celistvosti. Přestože v České republice zaznívají silné hlasy volající po prodloužení a prohloubení sankcí proti Rusku, Německo své obchodní vztahy s Ruskem prohlubuje. V pátek podepsal ruský ministr hospodářství Maxim Oreschkin s německým protějškem Altmaierem dokument o dodávkách německých technologií a strojů do Ruska. I přes sankce přesáhly nyní německé investice v Rusku více než tři miliardy Euro - nejvíce od finanční krize mezi lety 2008 a 2009.


Foto:Пресс-служба Президента Российской Федерации / Wikimedia Commons / CC-BY-4.0


Jak řekl Putin na tiskové konferenci po setkání s Xi, oba prezidenti hodlají dále posílit obchod ve dvou národních měnách. Za tímto účelem se vlády dohodly na příslušných dohodách. Kromě toho se Moskva a Peking dohodly na posílení svých bank proti nestabilitě na světových trzích, aby umožnily i v takových situacích finanční transakce. Ruský prezident také uvedl, že Rusko je připraveno poskytnout Číně dostatek zemního plynu, ropy a zemědělských produktů.


Prezident Xi ujistil zástupce médií, že se oba státy podpořily v obraně svých důležitých zájmů. Konvergence zájmů obou států se prohloubila. Rusko a Čína významně přispěly k zachování světového míru a stability, jakož i k ochraně spravedlnosti na celém světě, dále uvádějí čínské lidové noviny. Xi vysvětlil, že Čína je připravena podpořit Rusko, aby rozšířila pozitivní účinky úzkých politických vazeb mezi oběma zeměmi. Xi hovořil o vypracování více „čínsko-ruských možností v globálních otázkách“. Ve stále nestabilním světě je nutné další zlepšení čínsko-ruských vztahů "nabídkou hodiny" a tento vývoj odráží pevné strategické rozhodnutí na obou stranách. S cílem upevnit regionální hospodářskou integraci Xi vyzval k tomu, aby byla čínská iniciativa Silk Road (Hedvábná stezka) spojena s Eurasijskou hospodářskou unií.


Obě hlavy států se na svém zasedání dohodly na další koordinaci své činnosti v OSN a v mezinárodních organizacích, jako je Šanghajská organizace pro spolupráci. Dalším zaměřením bylo, že se oba státy dohodly na obraně svých základních zájmů, suverenity a územní celistvosti. Závěrem RT Deutsch ve své zprávě uvádí, že by se tak Čínsko-ruské vztahy vyvíjely nezávisle na jejich vztazích se třetími zeměmi. Vzhledem k tomu, že obě země mají podobné chápání světa, je zde stále dostatek prostoru pro rozšíření jejich spolupráce.


Oba státníci se také sešli minulý čtvrtek na Mezinárodním ekonomickém fóru v Petrohradě. Vladimir Putin na Petrohradském ekonomickém fóru deklaroval, že může počítat se spoluprací s Čínou, pokud Evropané neukončí sankce. Ruský miliardář, který nechce být jmenován německému deníku WELT sdělil, že čas na obrat je více než vyzrálý: „Podnikatelům na všech stranách leze tato šílená politika už krkem“. Sankce proti Rusku - od připojení Krymu k Rusku - rázně zasáhly obchodní výměnu mezi Ruskem a Evropou, zatímco s Čínou trhají jeden rekord za druhým. čínský prezident Xi Jinping v Petrohradě prohlásil, že je Putin jeho "nejbližší a nejdražší přítel."


Pokud západní sankce zavedly Rusko do náruče Číňanů, potom také americko-čínský obchodní konflikt přivedl Peking blíže k Moskvě, přestože obyvatelé obou zemí mají na sebe spíše skeptický pohled.


"Letter of Intent for Efficiency Partnership" je název v pátek podespaného dokumentu německým ministrem hospodářství Peterem Altmaierem a jeho ruským kolegou Maximem Oreshkinem. Na jeho základě by měly německé technologie přispět k tomu, aby se často zaostalé ruské hospodářství - například dodávkami nových strojů - plynule posouvalo do budoucna. I přes tento rámec spolupráce jsou "nevyřešené otázky stále jako bílý slon v porcelánu," řekl Altmaier v souvislosti s Krymem.217 zobrazení

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše